Cytaty ryzykonomiczne. Zachęcamy Czytelników Bloga do zgłaszania nowych cytatów dotyczących, mniej lub bardziej, ryzyka i zarządzanie ryzykiem. Można to zrobić wykorzystując pole komentarza do bieżących postów.
Cytaty ryzykonomiczne mają zawsze swoich autorów,mniej lub bardziej znanych, dlatego każdorazowo zalecane, ale nie obligatoryjne jest podanie nazwiska cytowanego autora i ew. źródła cytatu.
"Amateurs talk strategy; professionals talk logistics"
Gdy rozmawiam z ludźmi, ciągle słyszę: „Ależ pan jest pesymistą”. Nie jestem żadnym pesymistą – mam po prostu zwyczaj mówić, że „teatr jest do połowy pusty” wtedy, gdy inni mówią, że „teatr jest do połowy pełny”. Staram się widzieć rzeczy jakimi są i nie stosować do wszystkiego ideologicznej mgły i zadymienia, chorobliwego optymizmu. Ludzie nie chcą myśleć – b o j ą się myśli trzeźwej i raz po raz narażają się na rozczarowania wprost proporcjonalne do stopnia napięcia ich idealistycznego optymizmu, czy jak nazwać tę bzdurę. Jakaś filozofia „happy end’izmu”. Właśnie to zakłamanie jest chorobą naszego wieku i uniemożliwia zupełnie dostosowanie się i nadanie jakiegoś lepszego kierunku temu szaleńczemu pędowi, w który zostaliśmy porwani. Coraz bardziej pogłębia się w ten sposób przepaść między człowiekiem i jego kłamliwymi iluzjami a życiem. Coraz dotkliwszym staje się ból i „cierpienie wieku”. Nie wolno idealizować byle czego, bo wówczas wszystko się wypacza. A ludzie uważają za swój obowiązek idealizować nawet g… Bo to ładnie i przede wszystkim wygodnie. Pozornie. I na krótko.
"Żyjemy dłużej ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami"
"Ekspansja Sztucznej Inteligencji, Chat... Cieszmy się, będą Nowe Zawody ! ...wtyczkowego AI !" (Red Nacz Ryzykonomii)
Niedoceniany literat sir Lewis Morris do Oscara Wilde: "Zmowa milczenia mnie otacza, zmowa milczenia. Co mam zrobić Oscarze ?" "Przyłączyć się do niej" - odpowiedział Wilde.
"Nie zatrudniamy ekspertów, bo jak zatrudnialiśmy nie chcieli oni realizować naszego programu"
"Dziecko to ogień, który trzeba palić, a nie waza, którą należy zapełnić"
"You must never confuse faith that you will prevail in the end—which you can never afford to lose—with the discipline to confront the most brutal facts of your current reality.”
"Try to be useful"
"Najgorszą rzeczą na świecie jest umysł przypominający patefon; nie ma przy tym znaczenia, czy komuś odpowiada grana w danej chiwli płyta, czy nie..."
Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.
KONIK POLNY I MRÓWKA. Konik polny, co swój cały pośród lata czas prześpiewał, tak był na zimę zgłodniały, że tylko wiatr nim powiewał. Żeby też odrobina jaka z muchy lub robaka —nic zgoła! A więc idzie, płacze, woła, u skrzętnej mrówki kołace. Pożycz, jej, pożycz, powiada — Kilka ziarnek dla sąsiada. Jakem konik, tak zapłacę, by tylko sierpień zawitał, prowizyą i kapitał. — Mrówka na to: — opatrz Boże, ja nikomu nie pożyczam: do wad to moich policzam, nawet nie najmniejszych może, ale już mię nie poprawisz. Raczej odpowiedz mi na to: cóżeś robił całe lato, że się dziś żebranką bawisz? — — Tak w dziennej, jak w nocnej dobie, wciąż śpiewałem bez ustanku. — Śpiewałeś? dobrze, kochanku, teraz skakaj sobie...
Nie musisz zarządzać ryzykiem. Przetrwanie nie jest obowiązkowe!
Zamiast się martwić na zapas, powinniśmy na zapas myśleć i planować.
Nie trzeba głośno mówić.
Mądrość życiowa uczy, że dla zachowania reputacji lepiej jest popełnić błąd konwencjonalnie, niż odnieść sukces niekonwencjonalnie.
Osoba, która nic nie ryzykuje, nic nie robi, nie ma nic, jest niczym i staje się niczym. Może unikać cierpienia i smutku, ale po prostu nie może się uczyć, czuć, zmieniać, wzrastać, kochać i żyć.
Mogę kalkulować ruch ciał niebieskich, ale nie ludzkie szaleństwo.
Informacje, z których wynika, że nic się nie dzieje, uważam za bardziej interesujące, ponieważ wiemy,że – jak wiadomo – są rzeczy, o których wiemy, że o nich wiemy. Wiemy też, że są znane niewiadome, to znaczy, że są rzeczy, o których wiemy, że nic o nich nie wiemy. Ale są również nieznane niewiadome – takie, o których nie wiemy, że o nich nie wiemy.
Najpoważniejszym ryzykiem dla firmy jest zapomnienie o ryzyku.
Zdobywszy ostateczną pewność co do istnienia Boga musielibyśmy Boga i wieczność z jego straszny majestatem mieć stale przed oczami.
Śmiałym szczęście sprzyja.
Grupy organizujące publiczne akcje protestacyjne są (w tym) dużo bardziej doświadczone niż osoby i organizacje odpowiedzialne za zarządzanie tymi protestami.
W ciągu ostatniego roku doszedłem do wniosku, że większość akcesoriów, które rozwinął nasz zawód, takich jak obrzędy i ceremonialne instrumenty jakiegoś tajnego stowarzyszenia, faktycznie utrudnia innym zrozumienie, co muszą zrobić, aby lepiej zarządzać ryzykiem.
Należy znać zasady a potem je odrzucić.
Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zwiodły inne metody należy spróbować i tej.
Idea zarządzania ryzykiem zyskuje znaczenie dopiero wtedy gdy ludzie zaczynają wierzyć, że mogą co najmniej w pewnym stopniu decydować o swoim losie.
Optymista mówi: Robimy wszystko, co w naszej mocy. Kierownik ds. Ryzyka obawia się, że to może być prawda.
Statek w porcie jest bezpieczny, ale nie po to buduje się statki.
Pewność Nas zabija.
Lepiej być mniej więcej właściwym niż dokładnie złym.
Nigdy nie pozwólmy aby nauki z dobrego kryzysy zostały zmarnowane.
Bezpieczniej jest pozostać w sferze marzeń, niż ryzykować popełnienie błędu.
Większość ludzi wolałaby umrzeć niż pomyśleć. Wielu tak robi.
Filozoficznie rzecz ujmując zarządzanie ryzykiem ma na celu wprowadzenie porządku tam gdzie panuje haos i dążenie do pewności tam gdzie panuje niepewność.
Ilekroć znajdziesz się po stronie większości, zastanów się przez chwilę.
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Prostota jest szczytem wyrafinowania.
Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać.
Ludziom niewiele pomoże, że prawa są tworzone przez ludzi według własnego wyboru, jeśli prawa są tak obszerne, że nie można ich odczytać, lub tak niespójne, że nie można ich zrozumieć.
Jeśli przechodzisz przez piekło, nie przestawaj iść!
Większość naszych błędów jest bardziej wybaczalna niż środki, którymi staramy się je ukryć.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się proste
Kiedy upadniesz, nigdy nie wstawaj z pustymi rękami.
Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorcy zapytał klientów, czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. Więc ich nie pytałem.
Prostota może być trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli, która pozwala na prostotę. Ale warto – bo kiedy już się to ma, można przenosić góry.
W świecie, który zmienia się bardzo szybko, jedyna strategia, która gwarantuje niepowodzenie to nie podejmowanie ryzyka.
Przekroczono została wartość progowa informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10.
Nie ma zawodników odpornych na ciosy sa tylko zawodnicy źle trafieni.
Nie wierzę w kolektywną mądrość, powstałą z ignorancji jednostek.
Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie.
Fałszywy stereotyp najlepszego scenariusza jest typowy dla mentalności hazardzisty. Mówi się czasami, że hazardziści są ryzykantami i przynajmniej można w nich podziwiać to, że znajdują w sobie odwagę zaryzykowania wszystkiego, co mają, dla gry która ich pociąga. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Hazardziści nie są ryzykantami; zasiadają do gry z oczekiwaniem wygranej, wpędzeni przez swoje iluzje w nierealistyczne poczucie bezpieczeństwa. We własnych oczach nie ryzykują, lecz zmierzają do wytyczonego celu z pomocą swoich umiejętności i danego przez Boga szczęścia. Przeanalizowali najlepszy scenariusz , w którym mistrzowski rzut kością zapewni im fortunę i do tego celu niestrudzenie zdążają. Najgorszy scenariusz, w którym rujnują siebie i rodzinę, przychodzi im do głowy tylko jako coś, za co nie można ich obwiniać – zrządzenie losu, które na pewno zostanie zrekompensowane przez jakiś przyszły sukces, a na dodatek czyni ten sukces jeszcze bardziej nieuniknionym.
Jest też prawdą, że biurokracja jest przepojona nieprzejednaną nienawiścią do prywatnych przedsiębiorców i wolnej przedsiębiorczości. Zwolennicy systemu biurokratycznego właśnie tę cechę urzędników uważają za najbardziej godną pochwały (…) Dążą do pełnej rządowej kontroli nad gospodarką i w każdym biznesmenie, który chce takiej kontroli uniknąć, widzą wroga publicznego.
"Znacznie lepiej jest pojąć wszechświat takim, jakim jest, niż trwać w urojeniach, jakkolwiek satysfakcjonujące i pokrzepiające by nie były." Carl Sagan
"Dobre decyzje biorą się z doświadczenia, a doświadczenie bierze się ze złych decyzji" (Mark Twain)