Jakiś czas temu telewizja Planete emitowała program „Yes man-i naprawiają świat” o grupce dość antykapitalistycznie nastawionych, acz raczej sympatycznych aktywistów, którzy organizują różne brawurowe mistyfikacje. Mistyfikacje, których ofiarami padały takie firmy jak Halliburton, Shell czy Dow Chemicals posądzane o różne nieetyczne postępki.
No i mamy kolejny temat do zarządzania ryzykiem…
Hoaxy, czyli mistyfikacje w wykonaniu Yes Manów, to sam w sobie dość zabawny szoł, choć jest tam wiele pouczających wątków, kto chce może sobie na You tube polską wersję filmu wyklikać. („Yes Meni Naprawiaja Swiat part-1 Lektor PL”). Chętnym szczególnie polecamy hoax na konferencji Halliburton (cz.4) o „Jajachratunkowych”, boki zrywać…
Choć wspomniani „fikcjonerzy” o korzyściach dla siebie najwyrażniej nie myślą, to nie zawsze tak jest….
Mistyfikacje, mające przynieść mistyfikatorom określone korzyści to nie temat nowy. Pamiętna jest mistyfikacja z 1814 roku, kiedy to mistyfikatorzy rozpuścili informacje o sieci Napoleona Bonaparte, w celu spekulacji na londyńskiej giełdzie. Hoaxmani, w tym jeden członek Parlamentu, skończyli za kratami ale pokusa pozostaje.
Dzisiaj wielką pokusą mistyfikatorów może być również chęć zaszkodzenia różnym „złym ” firmom.
Zreszta, jak każdy już przedszkolak wie, plotki i różne mistyfikacje swoim własnym życiem żyją i często nawet nie wiadomo kto – i po co – za nimi stoi.
Ostatnio ofiarą mistyfikacji a może plotki padł koncern Nestle – a pierwotną przyczyną było wykrycie kawałka szkła w słoiku odżywki dla dzieci sprzedanej we Francji.
W Polsce podobno 3 miliony internautów powtórzyło informację o rzekomym zagrożeniu , cześć zresztą zaczynających się dość surrealistycznie >>>Nie wiem, czy to prawda, ale kopiuję: Nestle ……”
Kolejny przykład bieżący: na początku sierpnia świat obiega nieprawdziwa informacja o planowanym downgradzie ratingu inwestycyjnego Francji. I choć S&P, Fitch i Moodys szybko dementują, a cały francuski rząd na czele z mężem reprezentacyjnej żony (ach, żebyśmy takie reprezentacyjne żony oficjeli mieli – no właśnie, dlaczego nie mamy ? przyp. red.) protestuje, CAC 40 ( 40 żabojadowych spółek o największej kapitalizacji) spada chwilowo o 4,7 % . Wtóruje mu niemieckie DAX (minus 5% ) , a nawet japoński NIKKEI – 2%. No o rodzimych WIG20 nie wspiminając – w pewnym momencie „zjechał” o w dół o 7,2% …
Źródło: CNN
To są gigantyczne straty… choć ostatecznie informacja o obniżeniu ratingu okazuje się nieprawdziwa, a czy to plotka czy mistyfikacja, badają do dzisiaj stosowne nadzory finansowe .
Hoaxów najwyraźniej coraz więcej się mnoży i stanowią rosnące zagrożenie.
W dzisiejszym nerwowym świecie milionów facebookowych przyjaciół – przyjaciół- przyjaciół informacje rozchodzą się błyskawicznie.
Hoaxowych czy plotkowych zagrożeń najwyraźniej przewidzieć się po prostu się nie da, pytanie nawet czy można się na nie wogóle przygotować. Zapewne dobre procedury reagowania na kryzysy coś tu mogą pomóc. Choć wspomniane Nestle zdaje się rozpaczliwie o istocie problemu informowało, ale zdaje się facebokowy matrix mało na te informacje zwracał uwagę…
Mamy więc kolejne ryzyko miękkie, a właściwie super miękkie. Bo istotą jest zagrożenie, które w istocie nie istnieje…